Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

doua contracte de munca

Buna ziua. la firma la care lucrez am angajat un inginer automatist cu norma intreaga,perioada nedeterminata.Mai poate fi angajata aceasta persoana si la o alta firma din alta localitate? adica distanta intre cele doua localitati este de 650 de km...
1. Daca poate sa faca naveta la asa distanta poate sa incheie inca un CIM.
2. Depinde si ce intelegere are cu viitorul angajator in privinta programului de lucru.
Am inteles , va multumesc . Deci nu e in neregula daca are doua contracte de munca , unul cu 8h/zi si celalalt cu 2 h/zi.
1. Nu e nici o neregula.

2. Codul muncii spune:
Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

3. Nu se pomeneste nimic de distantele dintre locurile de munca sau de durata programului de lucru.
Amalia78 a scris:

Buna ziua. la firma la care lucrez am angajat un inginer automatist cu norma intreaga,perioada nedeterminata.Mai poate fi angajata aceasta persoana si la o alta firma din alta localitate? adica distanta intre cele doua localitati este de 650 de km...

cam greu de acceptat asa ceva ... insa exista si alte tipuri de c.i.m. care se pot incheia ... in speta, ar merge varianta unui c.i.m. si cel de-al doilea c.i.m. cu munca la domiciliu ...

va multumesc