Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda neplatita firma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda neplatita firma

am o amenda neplatita la jandarmerie de o luna si acum vreau sa imi fac firma trebuie sa o platesc inainte ... ??
sau nu imi trebuie nici un act de la administratie financiara ? sau exista si penalitat.. pe ea scrie 500 ron.. :D tot atat trebuie sa platesc
Amenda este a persoanei fizice nu? Zic ca nu are legatura amenda unei persoane fizice cu infiintare unei firme. Insa e posibilitatea executarii silite a dumneavoastra. Dar si a prescrieii acesteia. Alegerea e a dv. E doar o amenda contraventionala -civila.
Mihai Tomescu, Avocat
da am luat o amenda de 500 ron ca am intrat pe o gaura a gardului intr`un parc.. legea61 .. si acum vreau sa imi infiintez o firma .. o sa am probleme ?? adica trebuie platita ?
Trebuie s-o platiti, intrucat aceasta va aparea in cazierul fiscal.
Subiect: RE: amenda neplatita firma
In cazul in care amenda nu este penala va puteti face linistit firma.

Raspunde Citeaza

avocat_lasco... Avocat

* Profil consultant
* Trimite mesaj privat
* avocat_lascoschi@yahoo.com a mai scris

offline
9.75

Data inregistrarii:
Marti, 25 Septembrie 2007, 12:00
Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

1 din 1 utilizatori au gasit acest mesaj util Data post: Luni, 15 Septembrie 2008, 04:01
Subiect: RE: amenda neplatita firma
Da, nu veti avea nici un fel de probleme cu constituirea firmei.

avocat Claudiu Lascoschi

amenda nu e penala e contraventionala ?? trebuie platita sau nu ? ca nu mai inteleg nimic :">