avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda neplatita firma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda neplatita firma

am o amenda neplatita la jandarmerie de o luna si acum vreau sa imi fac firma trebuie sa o platesc inainte ... ??
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 22:39, 16 Septembrie 2008
sau nu imi trebuie nici un act de la administratie financiara ? sau exista si penalitat.. pe ea scrie 500 ron.. :D tot atat trebuie sa platesc
Amenda este a persoanei fizice nu? Zic ca nu are legatura amenda unei persoane fizice cu infiintare unei firme. Insa e posibilitatea executarii silite a dumneavoastra. Dar si a prescrieii acesteia. Alegerea e a dv. E doar o amenda contraventionala -civila.
Ultima modificare: Duminică, 14 Septembrie 2008
Mihai Tomescu, Avocat
da am luat o amenda de 500 ron ca am intrat pe o gaura a gardului intr`un parc.. legea61 .. si acum vreau sa imi infiintez o firma .. o sa am probleme ?? adica trebuie platita ?
Trebuie s-o platiti, intrucat aceasta va aparea in cazierul fiscal.
Subiect: RE: amenda neplatita firma
In cazul in care amenda nu este penala va puteti face linistit firma.


Raspunde Citeaza


avocat_lasco... Avocat

* Profil consultant
* Trimite mesaj privat
* avocat_lascoschi@yahoo.com a mai scris

offline
9.75

Data inregistrarii:
Marti, 25 Septembrie 2007, 12:00
Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]


1 din 1 utilizatori au gasit acest mesaj util Data post: Luni, 15 Septembrie 2008, 04:01
Subiect: RE: amenda neplatita firma
Da, nu veti avea nici un fel de probleme cu constituirea firmei.

avocat Claudiu Lascoschi


amenda nu e penala e contraventionala ?? trebuie platita sau nu ? ca nu mai inteleg nimic :">

Alte discuții în legătură

Evaziunea fiscala in ncp dulshe dulshe pe noul cod penal care e incadrarea la contrabanda si evaziunea fiscala -? (vezi toată discuția)
Cazier patat? alex1925 alex1925 ce inseamna \"ordonanta de scoatere de sub urmarire penala si aplicarea unei sanctiuni cu caracter administrativ intrucat fapta nu prezinta gradul de pericol ... (vezi toată discuția)