Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita-cand se poate face
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita-cand se poate face

Executarea silita in cazul programului de vizitare minor se poate face si in alte sfarsituri de saptamana decat cele specificate in hotararea judecatoareasca, ca si perioade de timp pentru relatii cu minorul?

Adica daca programul era in primul week-end al lunii, executorul poate dori sa faca executare silita in al treilea week-end al lunii?
Hotararea trebuie respectata intocmai ,iar executorul judecatoresc cunoaste legea.
Mai clar va rog, expresia "executorul cunoaste legea" nu ma convinge, am trecut prin prea multe situatii abuzive pana acum.

Sa inteleg ca executarea se poate face doar in week-end mentionat in hotararea judecatoreasca?
Tocmai ce m-am intors din vizita la executor. Asadar, asa cum scrie in cod si cum a confirmat si dansul, executarea si intocmirea procesului verbal se vor face in zilele lucratoare intre anumite ore.
In cazuri exceptionale, executarea se poate face si in week-end :confused:
Si da, executarea se poate face doar in week-end-ul prevazut in decizia civila.

P.S. In primele 2 minute executorul a incercat in mod voit sa ma intimideze. Cand s-a lamurit ca nu poate a schimbat tonul discutiei. Cand s-a trezit cu masa plina de hartii de care nu avea habar l-a apucat disperarea.
laau, utilizator
Daca nu cunoaste situatia, cum se poate hotari o executare silita?
Inseamna ca oricine poate solicita o executare silita in baza a...nimic, sau pentru ca asa i s-a facut un chef de sicanare?!
Oricine detine o hotarare definitiva si irevocabila in favoarea sa isi poate cere "dreptul" prin executare silita. Pe executor il doare la basca de restul detaliilor, el porneste executarea silita in baza titlului executoriu.

In cazurile cu minori situatia este absolut delicata, dar tot la basca il doare pe executor, el isi face datoria pentru care a fost platit de partea care isi cere drepturile.
laau, utilizator