Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim

Buna ziua .Am o mica firma de comert cu doi angajati. Din cauza problemelor economice as vrea sa reduc salariul angajatilor de la 812 la 670.Denumirea postului este 'lucrator comercial'.Angajatii sint absolventi de liceu dar nu au nici o calificare in domeniul comercial. As putea sa fac asta fara sa incalc legea ? Am citit codul muncii dar nu am inteles.Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc.
Citit art. 17/5, 41/1, 41/3 din Codul muncii.
Da sigur ca puteti. Trebuie sa informati salariatii de modificare apoi sa faceti un act aditional la contract si nu uitati sa modificati in revisal si sa-l transmiteti.