Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare denumire societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare denumire societate

Buna ziua,
Daca am modificat doar denumirea unei societati (restul datelor ramanand aceleasi)
trebuie sa faceam acte aditionale la contractele individuale de munca ?
Multumesc !
Sunt pareri ca da, trebuiesc facute acte aditionale si pareri ca nu trebuiesc facute acte aditionale. (Vezi textul art.17 c. muncii si art.41 c. muncii). Daca nu aveti multi salariati, puteti face acte aditionale.
Nu trebuie facute acte aditionale la c.i.m., intrucat schimbarea denumirii angajatorului nu necesita acordul salariatului.

Este doar de ajuns o instiintare catre slariati prin care li se aduce la cunostinta noua denumire a societatii.

Schimbarea denumirii societatii se opereaza si se transmite in REVISAL.