Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare denumire societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare denumire societate

Buna ziua !
In cazul modificarii denumirii societatii, in afara de modificarea in revisal si depunerii unei adrese la ITM , trebuie intocmit act aditional pt. fiecare CIM in parte ? Ma gandesc la faptul ca partile nu mai sunt aceleasi ....

Multumesc !
Nu este necesar sa incheiati acte aditionale pentru asa ceva. Se poate face o instiintare catre toti salariatii prin care li se aduce al cunsotinta ca incepand cu data de ..... denumirea societatii este....

Schimbarea denumirii societatii nu afecteaza cu nimic partile din c.i.m.

Actul aditional inseamna acordul salariatului ... iar pentru modificarea denumirii societatii nu este necesar acest acord ... angajatorul poate decide oricand schimbarea denumirii societatii fara a avea nevoie de acordul salariatilor.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc inca o data pt. raspunsul complet . Cei de la ITm au nimerit ( din nou ) pe langa subiect .....
Daca aveti in viitor discutii cu ITM despre faptul ca nu aveti acte aditionale pentru schimbarea denumirii firmei, trebuie sa le explicati ca situatia schimbarii denumirii firmei este identica situatiei in care persoana fizica, indivdul, isi schima numele dupa casatorie sau divort.
Nu este nevoie pentru asta de acordul unitatii unde lucreaza, si nici nu se incheie act aditional.