avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit profit

Buna ziua

Daca o firma a fost pe pierdere din 2006 iar acum l 30.09.2011 are profit , trebuie sa plateasca impozit pe profit ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: bastti , utilizator 19:15, 17 Octombrie 2011
In Codul fiscal avem:

ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

[...]

(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.


De aici trag concluzia ca din profitul realizat in 2011 puteti scade pierderea din anii 2006-2010 si platiti impozit la diferenta.
Multumesc domnul Iulian .
Pe mine m-a derutat : Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare pierdere ani anteriori Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna dimineata! As avea nevoie de un pic de ajutor. In 2008 am pierdere contabila si fiscala. In 2007 si 2006 am profit contabil reportat ( care este mai mic ... (vezi toată discuția)
Pierdere de recuperat ? cicinic cicinic Am urmatoarea situatie:2007-pierdere=1.200.000; 2008-pierdere=300.000;2009-profit =300.000;2010(1)-profit ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere fiscala mirelanicola.72 mirelanicola.72 va solicit ajutorul in urmatoarea speta (avand in vedere ca este prima data cand ma confrunt cu ea): in anul fiscal 2010, SC la care lucrez a finalizat ... (vezi toată discuția)