Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Unde se plateste o amenda de circulatie primita de o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Unde se plateste o amenda de circulatie primita de o firma?

Buna ziua!

Am urmatoarea problema:

La firma noastra un sofer a primit o amenda de 4000 lei de la politia circulatie Gorj.
Amenda a fost data pe firma, nu stiu pentru ce pentru ca din procesul verbal nu se intelege scrisul. Din ce mi-a spus soferul banuiesc ca e ceva sanctionat de OG37/2007, faptul ca nu a putut prezenta toate diagramele pe ultimele 28 zile.

Am platit jumatate din minin, 2000 lei in contul de amenzi de circulatie de la taxe locale Sector 1 Bucuresti, unde firma are sediul.

Acum, dupa cateva luni de zile valoarea amenzii apare ca si creanta la ANAF. Am facut adresa la ANAF cu procesul verbal, plicul in care l-am primit, OP-ul si extrasul de cont care arata plata dar raspunsul lor a fost ca nu pot stinge creanta ca eu am facut plata la bugetul local si nu la bugetul de stat.

Acum, pe procesul verbal scrie clar ca suma trebuie achitata la administratia publica locala. La fel am citit si in Codul Rutier, art. 109 alin.(8).

Imi puteti spune daca exista vreo alta lege care spune ca amenda ar fi trebuit platita la bugetul de stat?

Multumesc!
nu exista asa lege
Amenzile de circulatie se pot plati:
la Casa de Economii si Consemnatiuni – CEC SA;
la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori a altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile publice locale, indiferent de localitatea pe a carei raza functioneaza acestea, de cetatenia, domiciliul, sau de resedinta contravenientului ori de locul savarsirii contraventiei

Eu spre exemplu am fost dirijat sa platesc amenda la trezorerie deci nu cred ca este numai un singur
Eu insa nu am platit la ghiseu in numerar ci prin ordin de plata in contul gasit pe site-ul primariei Sector 1
[ link extern ]
pozitia 17 din tabel "Persoane juridice - amenzi auto privind circulatia pe drumurile publice"
Am trecut pe OP seria si numarul procesului verbal precum si numarul autocamionului.

Si acum apare ca si creanta la ANAF si cei de acolo spun ca trebuie sa platesc 4000 lei la bugetul de stat...
Trebi plătit prin op la bugetul de stat unde se afla societatea