Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta de divort

buna seara,
incredintarea unui minor prin sentinta de divort definitiva si irevocabila poate fii atacata pentru ca minorul sa fie reincredintat celuilalt parinte?si daca da care ar putea fii motivele pentru care ar putea fii atacata aceasta hotarire?
va multumesc
Nu se ataca respectiva hotarare, ci e vb de o alta actiune separata.. de reincredintare sau ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti. Poate avea castig de cauza daca s-au schimbat conditiile care au stat la baza hotararii prin care minorul a fost incredintat initial
Da, are dreptul de a cere reincredintarea minorului, dar sansele lui sunt foarte reduse...aproape nule...
a avut castig de cauza din pacate mai ales pentru ca nu am avut cunostinta de acest proces
formulati apel
angelaileana a scris:

a avut castig de cauza din pacate mai ales pentru ca nu am avut cunostinta de acest proces

Daca nu ati avut cunostiinta de proces poate fi normal sa pierdeti...
Declarati apel asa cum v-a indicat colega avocat mai sus.

Personal, nu cred ceea ce spuneti,dar nu conteaza...
Pe reincredintare nu se pierde chiar asa usor...dar poate ca dvs. stiti mai bine...
Nici asa nu m-ati convinge...pt ca eu cred ca vreti doar sa va informati...