avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta de divort

buna seara,
incredintarea unui minor prin sentinta de divort definitiva si irevocabila poate fii atacata pentru ca minorul sa fie reincredintat celuilalt parinte?si daca da care ar putea fii motivele pentru care ar putea fii atacata aceasta hotarire?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:13, 12 Octombrie 2011
Nu se ataca respectiva hotarare, ci e vb de o alta actiune separata.. de reincredintare sau ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti. Poate avea castig de cauza daca s-au schimbat conditiile care au stat la baza hotararii prin care minorul a fost incredintat initial
Da, are dreptul de a cere reincredintarea minorului, dar sansele lui sunt foarte reduse...aproape nule...
a avut castig de cauza din pacate mai ales pentru ca nu am avut cunostinta de acest proces
formulati apel
angelaileana a scris:

a avut castig de cauza din pacate mai ales pentru ca nu am avut cunostinta de acest proces


Daca nu ati avut cunostiinta de proces poate fi normal sa pierdeti...
Declarati apel asa cum v-a indicat colega avocat mai sus.

Personal, nu cred ceea ce spuneti,dar nu conteaza...
Pe reincredintare nu se pierde chiar asa usor...dar poate ca dvs. stiti mai bine...
Nici asa nu m-ati convinge...pt ca eu cred ca vreti doar sa va informati...

Alte discuții în legătură

Custodie dany77 dany77 ma numesc nicoleta si am pierdut custodia acum 7 ani din cauza materiala neavand parinti sa ma ajute .Am 2 fete au ramas la parinti fostului sot le am trimes ... (vezi toată discuția)
Bunicii paterni si programul de vizitare turcudaniela turcudaniela Buna ziua, Luna viitoare am primul termen in procesul de divort, fostul sot este plecat din tara si l-a imputernicit pe tatal lui sa il reprezinte....tatal ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor 12 ani marafx marafx Am avut astazi decizia de divort cu incredintarea minorei de 12 ani catre mine, mama sa. Minora a trait 5 ani in casa bunicilor paterni. Actualmente tatal ... (vezi toată discuția)