avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere Individuala?

Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere Individuala?
Se pot deduce si cheltuielile de infiintare a I.I.?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: georgeenciu , utilizator 10:27, 14 Octombrie 2011
Cheltuielile pe care le puteti deduce sunt cheltuielile pe care le faceti in scopul de a obtine venit. Cheltuielile de infiintare sunt deductibile

Cititi in codul fiscal Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă, unde sunt evidentiate cheltuielile deductibile complet, deductibile limitat si nedeductibile

[ link extern ]

Va multumesc.
Mai este Codul Fiscal in vigoare?
Codul Fiscal este si va fi pentru totdeauna in vigoare :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire cheltuieli nedeductibile 50% camyv camyv Buna ziua, as vrea sa stiu daca cele 50% cheltuieli nedeductibile in cazul unui contract de comodat al unui autoturism se adauga la venituri si se impoziteaza ... (vezi toată discuția)
Pfa - cum calculez venitul impozabil daca am primit sponsorizare andracuamic andracuamic Buna ziua! Am un PFA neplatitor de TVA infiintat in acest an. Cum calculez venitul impozabil? Am o sponsorizare, venituri de la clienti si cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Deduceri din impozitul pe profit pentru pfa bendis26 bendis26 Puteti sa ma ajutati si pe mine cu aceste deduceri? nu stiu exact cat dar mai ales ce pot deduce! Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)