Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce cheltuieli se pot deduce de catre o Intreprindere Individuala?

Se pot deduce si cheltuielile de infiintare a I.I.?

Multumesc.
Cheltuielile pe care le puteti deduce sunt cheltuielile pe care le faceti in scopul de a obtine venit. Cheltuielile de infiintare sunt deductibile

Cititi in codul fiscal Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă, unde sunt evidentiate cheltuielile deductibile complet, deductibile limitat si nedeductibile

[ link extern ]

Va multumesc.
Mai este Codul Fiscal in vigoare?
Codul Fiscal este si va fi pentru totdeauna in vigoare :)