Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lamurire cheltuieli nedeductibile 50%
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lamurire cheltuieli nedeductibile 50%

Buna ziua, as vrea sa stiu daca cele 50% cheltuieli nedeductibile in cazul unui contract de comodat al unui autoturism se adauga la venituri si se impoziteaza ( ca la SRL).
Din codul fiscal art. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(1) Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă.
.......
Apoi se impoziteaza venitul net cu 16%.
Cu partea de cheltuieli nedeductibila nu mai aveti apoi treaba, nu o adaugati la venituri.
george-neagu, moderator
MULTUMESC!