Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Deduceri din impozitul pe profit pentru PFA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Deduceri din impozitul pe profit pentru PFA

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu aceste deduceri? nu stiu exact cat dar mai ales ce pot deduce!
Multumesc anticipat!
1.In cazul PFA sunt deduceri din impozitul pe venit, nu pe profit.
2.Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva, deci nu deduc cheltuieli.
3.Ministerul Finantelor Publice elaboreaza normele care contin nomenclatorul activitatilor pentru care venitul net se stabileste pe baza de norme de venit si precizeaza regulile care se utilizeaza pentru stabilirea acestor norme de venit.
4.In situatia in care desfasurati o activitate pentru care sunteti obligat sa tineti contabilitate in partida simpla, se aplica prevederile codului fiscal art.48 si vedeti aici atat cheltuielile deductibile cat si cheltuielile nedeductibile:
[ link extern ] /