Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Leasing auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Leasing auto

Daca am luat prin leasing un autovehicul, am platit patru luni ratele si dupa nu am mai platit nimik si mi-au luat inapoi masina cei de la firma de leasing cum trebuie sa procedez cu TVA-ul care l-am dedus. Ramane asa sau intervine ajustarea?
Inchirierea de bunuri sau transmiterea folosintei bunurilor in cadrul unui contract leasing reprezinta dpdv al TVA o prestare de servicii. Bunul nu reprezinta un mijloc mix aflat in proprietatea companiei dumneavoastra si nu se considera bun de capital in sensul art. 149 din codul fiscal pentru care se aplica prevederile cu privire la ajustare. Drept urmare nu ar trebui sa aveti obligatii de ajustare.