Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... executare silita-somatie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

executare silita-somatie

buna ziua,va rog din suflet sa ma ajutati din nou asa cum ati mai facut in legatura cu alte subiecte. iata despre ce este vorba-pe data de 5 oct. 2011 am primit un plic de la CNAS ilfov in care sint instiintata ca am de plata un debit de 2400 ron si majorari aferente de 2600 ron se numeste hirtia' ordin de somatie' care nu explica altceva decit debitele si ca pot face actiune in tribunal in termen de 15 zile de la data primirii.la CNAS m-i s-a comunicat ca este vorba de neplata contributiei la CNAS provenita din activitatea de PERSOANA FIZICA AUTORIZATA si conf. legii95/2006trebuiau platite desi sint pensionar din 2001.eu am intrerupt aceasta activitate la registrul comertulu din anul 2008.raminind venituri impozabile doar pe cei 2 ani cf, cu adeverinta eliberata de ANAF .ce sa fac? eu sint de acord sa platesc sumele ce reprezinta debitul dar nu vad de ce sa platesc penalitati de intirziere atita timp cit eu nu am stiu de acest debit si nu m-a anuntat nimeni nicodata pina acum .soc. care au contabil- da ,ei se ocupa cu aceste treburi dar eu nu am avut deoarece nu era prevazut in autorizatia mea de functionare si deci nu aveam de unde stii !.ce sa fac?daca actionez in instanta CNAS am cistig de cauza?nici nu stiu cine defapt trebuia sa ma avertizeze in legatura cu aceast debit pe care cred ca l-au descoperit acum .unde intreb nimeni nu stie ce trebuie sa fac...va rog dati-mi un sfat !!!
Utilizati

O R D O N A N Ț Ã 29/2011
pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 92/2003
privind Codul de procedură fiscală

51. La articolul 114, alineatul (23) se modifică și va avea
următorul cuprins:
„(23) În cazul în care suma plătită nu acoperă obligațiile
fiscale datorate unui buget sau fond, distribuirea în cadrul
fiecărui buget sau fond se face în următoarea ordine:
a) pentru toate impozitele și contribuțiile cu reținere la sursă;
b) pentru toate celelalte obligații fiscale principale;
c) pentru obligațiile fiscale accesorii aferente obligațiilor
prevăzute la lit. a) și b).”
52. La articolul 115 alineatul (1), litera b) se modifică și va
avea următorul cuprins:
„b) toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și
apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii. În cazul
stingerii creanțelor fiscale prin dare în plată, se aplică
prevederile art. 175 alin. (41);”.

Are in vedere stingera debitului principal , fara a acumula noi accesorii !
Roland Mindrila, Avocat
Cu acea somatie va prezentati la CNAS Ilfov ca sa vada ca va intereseaza si discutati cu ei, ce trebuie sa aduceti ca acte iar daca trebuie sa platiti suma s-o esalonati.
Trebuie sa mergeti sa vorbiti cu ei si sunt sigura ca se rezolva.