Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Consultare- evacuare fosta sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Consultare- evacuare fosta sotie

In ce conditii o pot scoate pe fosta sotie din locuinta mea daca apartamentul a fost achizitionat de mine inainte de casatorie.In instanta pronuntandu.se ca sentinta de divort sa fie trimisa la adresa surorii sale, urmand dupa divort sa paraseasca domiciliul conjugal si sa locuiasca la aceasta intr.o alta localitate.La divort acesta a cerut sa revina la numele avut anterior si incredintarea minorului.
Fiind bun propriu, dobandit anterior casatoriei, asta inseamna ca nu are niciun drept sa ramana in locuinta dvs. Pe cale de ordonanta presedintiala puteti solicita evacuarea fostei sotii din imobil.
Va trebui sa aveti o hotarare judecatoreasca de evacuare in cazul in care fosta sotie nu vrea sa paraseasca de bunavoie fosta locuinta conjugala.
Nu stiu daca chiar pe cale ordonantei presedintiale, dar oricum aveti dreptul din punct de vedere legal de a obtine o hotarare judecatoreasca de evacuare.

avocat Claudiu Lascoschi
Avand in vedere faptul ca este un bun propriu, ex sotia neavand titlu de proprietate pe acest imobil puteti formula o cerere de evacuare pentru lipsa de titlu de proprietate a ex sotiei, dar pe dreptul comun, ordonanta presedintiala avand un caracter provizoriu.Cu stima.