avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am un titlu de mostenitor impreuna cu unchiul meu pe acelasi imobil. acesta vrea sa imi dea mie partea lui de imobil. intrebarea e, cum e mai bine sa faca ; sa-mi vanda , sa-mi doneze sau sa renunte in favoarea mea
Unchiul are copii, sotie, parinti in viata?
are copii
Poate ori sa va doneze ori sa va vanda.
in afara de actul de mostenitor ce acte mai trebuiesc pentru a vinde?
Daca are copii, dupa decesul lui acestia pot ataca donatia. Deci ramane sa va vanda.
Are nevoie de cadastru, intabulare, certificat fiscal si actele de proprietate. Mergeti la notar.

Alte discuții în legătură

Clarificari in privinta cu succesiunea si donatia unei parti Ocarina Ocarina Va salut. Am avut succesiunea acum cateva luni, si nu am mers sa ducem documentul care rezulta efectuarea succesiunii, la primăria din sat, unde avem un ... (vezi toată discuția)
Pierzi mostenirea? chris4 chris4 Cum se procedeaza daca ai devenit mostenitor in1983 cu certificat de mostenitor, dar nu ai facut actele pentru a deveni proprietar la acea mostenire nu ai ... (vezi toată discuția)
Vanzare terne mostenit Tinab Tinab In anul 2003 tatal meu a decedat. In termenul de 6 luni am facut succesiunea eu fiind unicul mostenitor intrucat mama mea a renuntat in favoarea mea.Printre ... (vezi toată discuția)