Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clarificari in privinta cu succesiunea si donatia unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clarificari in privinta cu succesiunea si donatia unei parti

Va salut. Am avut succesiunea acum cateva luni, si nu am mers sa ducem documentul care rezulta efectuarea succesiunii, la primăria din sat, unde avem un imobil al defunctului. Persoana cu cea mai mare cota parte doreste sa scoata un certificat fiscal, ca mai apoi sa folosească certificatul fiscal la notar, ca sa poata sa si doneze partea. De ce acte are nevoie ca sa scoata certificatul fiscal de la primaria din sat? Si daca puteti sa imi clarificati, dupa succesiune, cel cu cea mai mare parte la cota devine propietarul imobilului? Si daca da, notarul actualizeaza aceste date si le trimite la cadastru? Sau trebuie sa mergem si sa ii instiintam pe cei de la cadastru de efectuarea succesiunii?
Dvs, moștenitorii, trebuie sa duceți o copie după certificatul de moștenitor, la Primarie, pentru a fi modificat rolul agricol si fiscal, de pe numele defunctului, pe numele moștenitorilor.
În al doilea rand, cel care vrea sa doneze trebuie sa aibă documentația cadastrala și certificatul de moștenitor intabulat.
Persoana care va primi donația, va dobândi cota moștenitorului respectiv si va rămâne în coproprietate cu ceilalți moștenitori.
Intabularea dreptului de proprietate, ca urmare a donației o face notarul.
mulțumesc!