avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare creanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare creanta

Buna ziua.
In urma unei intelegeri verbale am platit un avans pentru un serviciu ce urma a fi prestat. Datorita neintelegerii partilor contractul nu a mai fost perfectat, in consecinta serviciul nu s-a prestat, dar nici avansul nu s-a returnat.
Acea plata in avans poate fi considerat ca fiind ,,o plata nedatorata'' sau ,,imbogatire fara just temei''.
Mentionez ca voi incerca sa-mi recuperez avansul in instanta si nu stiu ce temei legal as putea invoca.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriannn , utilizator 09:28, 13 Octombrie 2011
Aveti chitanta pentru suma platita in avans?
Daca da aveti toate sansele sa o recuperati
am extrasele de cont, plata avansului s-a facut prin virament.
Intrebarea este ce temei legal sa invoc in cerere...
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am trimis banii si nu am primit produsul Axxy007 Axxy007 Buna Ziua, am si eu o problema. Cu ceva timp in urma am ales sa cumpar de la cineva un telefon mobil, oferta am gasit-o pe Facebook si era destul de tentanta ... (vezi toată discuția)
O problema delicata! cuculea denisa cuculea denisa Mama mea a stat in concubinaj cu un barbat timp de 3 ani.Datorita neintelegerilor cu parintii , s-au hotarat sa isi construiasca o casa. In momentul ... (vezi toată discuția)
Bo depus cu intarziere la banca - cum recuperam debitul? Andreea.B Andreea.B Buna ziua, Dintr-o eroare, un BO a fost depus cu intarziere la banca si nu a fost acceptat. Cum recuperam suma de la debitor? El poate sa invoce ... (vezi toată discuția)