Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare creanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare creanta

Buna ziua.
In urma unei intelegeri verbale am platit un avans pentru un serviciu ce urma a fi prestat. Datorita neintelegerii partilor contractul nu a mai fost perfectat, in consecinta serviciul nu s-a prestat, dar nici avansul nu s-a returnat.
Acea plata in avans poate fi considerat ca fiind ,,o plata nedatorata'' sau ,,imbogatire fara just temei''.
Mentionez ca voi incerca sa-mi recuperez avansul in instanta si nu stiu ce temei legal as putea invoca.
Va multumesc.
Aveti chitanta pentru suma platita in avans?
Daca da aveti toate sansele sa o recuperati
am extrasele de cont, plata avansului s-a facut prin virament.
Intrebarea este ce temei legal sa invoc in cerere...
Va multumesc