avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2009 - grile
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2009 - grile

Uite ca va dau eu startul...si sper sa nu mai fi fost discutata speta asta pe forum...

Un minor de 17 ani, ziua, deschide usa unui chiosc de ziare si sustrage (din interior) cateva bunuri (nu conteaza numarul lor si nici valoarea acestora), dupa care fuge. Vanzatorul iese din chiosc alarmat si cere ajutorul oamenilor din jur pentru a prinde hotul. Un tanar mai sprinten fuge dupa hot, il prinde inainte de a traversa strada, insa surpriza..se trezeste cu un pumn intre ochi, evident din parte hotului. Ce infractiune avem:
a) Furt in concurs cu loviri
b) Talharie in forma simpla
c) Talharie in forma agravanta
Ultima modificare: Marți, 16 Septembrie 2008
ContSters30587, utilizator
b
a
Sorry...varianta c) este talharie in forma agravanta si nu continuata cum gresit am scris...viteza...
Am corectat si sus in grila
Ultima modificare: Marți, 16 Septembrie 2008
ContSters30587, utilizator
:wave:

imi place demersul ... :)
Ultima modificare: Marți, 16 Septembrie 2008
dislexic, utilizator
Merg pe c.
Motive: e vorba de talharie pentru a pastra produsul infractiunii si in forma agravata, caci este intr-un loc public.

Alte discuții în legătură

Drept penal. infractiunea de seductie maruscag maruscag Buna, buna tuturor....am o mare nelamurie legat de infractiunea de seductie. Sunt studenta la drept, in Iasi, la Cuza. Si unul dintre subiectele de examen a ... (vezi toată discuția)
Test drept penal - partea speciala (foarte multe nedumeriri) anthynidiany anthynidiany Mai jos sunt cateva intrebari dintr-un test semestrial, zic eu, de cosmar. Intrebarile au cel putin un raspuns corect! Rezultatele la test au fost FOARTE ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de viol lepadatu lepadatu daca 2 persoane intretin succesiv, prin constrangere, raporturi sexuale cu victima: a) se va retine coautoratul la infractiunea de viol b) ambele persoane ... (vezi toată discuția)