Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere 2010 sau 2011!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere 2010 sau 2011!!!!!!!

Buna ziua
Am si eu o mare nelamurire cu acea prima de nastere care se acorda angajatului de la locul de munca...eu am nascut in anul 2010 pe 1 februarie .... mentionez ca sunt angajata in invatamant....am facut cerere de acordare a acestei prime iar contabila mi.a raspuns clar si raspicat k ea nu are bani si ca aceasta prima de nastere nu se mai acorda cf legea 330!!!!!!! ma puteti lamuri si pe mine daca se mai poate da aceasta prima in anul 2011???? precizez ca nu am primit nimic in scris de la servici ca nu imi poate da aceasta prima conform legii 330!!!!
In anul 2011 se mai acorda aceasta prima de nastere de la locul de munca???? Sora mea a nascut gemeni acum o saptamana 05.10.2011 si lucreaza si ea tot in invatamant??? ...va multumesc
Prevederile din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010 nu mai sunt aplicabile.
Adica nu mai pot lua acea prima de nastere???? desi am facut cererea si nu am primit decat un raspuns verbal de la contabila ca primaria nu are bani!!!!!!!
O puteti primi doar daca este stabilita in CCM la nivel de institutie ori ramura.
CCMN nu era aplicabil in totalitate sectorului bugetar ... prin urmare , dupa intrarea in vigoare a Legii nr.118/2010 s-a sustinut ca astfel de ajutoare nu se mai acorda in sectorul bugetar.
eu din cate stiu era prevazuta in CCM