avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere 2010 sau 2011!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere 2010 sau 2011!!!!!!!

Buna ziua
Am si eu o mare nelamurire cu acea prima de nastere care se acorda angajatului de la locul de munca...eu am nascut in anul 2010 pe 1 februarie .... mentionez ca sunt angajata in invatamant....am facut cerere de acordare a acestei prime iar contabila mi.a raspuns clar si raspicat k ea nu are bani si ca aceasta prima de nastere nu se mai acorda cf legea 330!!!!!!! ma puteti lamuri si pe mine daca se mai poate da aceasta prima in anul 2011???? precizez ca nu am primit nimic in scris de la servici ca nu imi poate da aceasta prima conform legii 330!!!!
In anul 2011 se mai acorda aceasta prima de nastere de la locul de munca???? Sora mea a nascut gemeni acum o saptamana 05.10.2011 si lucreaza si ea tot in invatamant??? ...va multumesc
Cel mai recent răspuns: floryyy20042003 , utilizator 10:07, 14 Octombrie 2011
Prevederile din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010 nu mai sunt aplicabile.
Adica nu mai pot lua acea prima de nastere???? desi am facut cererea si nu am primit decat un raspuns verbal de la contabila ca primaria nu are bani!!!!!!!
O puteti primi doar daca este stabilita in CCM la nivel de institutie ori ramura.
CCMN nu era aplicabil in totalitate sectorului bugetar ... prin urmare , dupa intrarea in vigoare a Legii nr.118/2010 s-a sustinut ca astfel de ajutoare nu se mai acorda in sectorul bugetar.
eu din cate stiu era prevazuta in CCM

Alte discuții în legătură

Salariu mediu pe unitate mariuka29 mariuka29 Buna ziua! V-as ruga sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema. Sunt in concediu de maternitate din 28 mai 2010. Am nascut pe data de 27 iunie 2010. ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate miculescutatiana miculescutatiana Buna ziua As avea o intrebare legata de acordarea salariului mediu pe unitate in conditiile in care lucrez in invatamant si am nascut pe 31 august ... (vezi toată discuția)
Ajutor pentru nastere ibu ibu Am născut la sfârşitul lunii noiembrie 2009. În decembrie 2009 am şi depus cerere pentru acest drept la o unitate de învăţământ. Răspuns verbal: nu ... (vezi toată discuția)