Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor pentru nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor pentru nastere

Am născut la sfârşitul lunii noiembrie 2009.
În decembrie 2009 am şi depus cerere pentru acest drept la o unitate de învăţământ. Răspuns verbal: nu se poate acorda potrivit legii 330.
După un an şi două luni, citesc pe forum că sunt mămici care au născut după mine şi după depunerea cererii au primit acest ajutor.
Mai am posibilitatea de a cere acest drept,depunând o nouă cerere?
Daca depuneti o noua cerere vi se va da acelasi raspuns .. insa legea nr.330/2009 nu face referire la acest tip de ajutor si nici Legea nr.118/2010.
Acest ajutor se ofera in baza CCMN sau la nivel de ramura invatamant.

Posibil sa primiti ajutor numai daca formulati o actiune in instanta , intrucat practica acestora este neunitara in ceea ce priveste termenul de prescriptie pentru exercitarea dreptului la actiune.
Mulţumesc mult răspunsul dat!

Înţeleg că -termenul de prescripţie de 3 ani de la data naşterii dreptului-este interpretabilă? Depinde cum iau:drept salarial sau ajutor pentru naştere?
Exact .. daca il iau ca drept salariale termenul este de 3 ani de la data nasterii copilului, iar daca il iau ca neexecutare a contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia termenul este de 6 luni de la data nasterii copilului (art.283 alin.1 lit.e C.mun.).