Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul mediu pe unitate

Buna ziua! Va deranjez cu privire la urmatoare situatie:
1) Am nascut in 2009 pe vremea cand CCMNN era in vigoare. Nu am facut cerere pentru salariul mediu pe unitate la vremea respectiva pentru ca nu stiam de acest drept. Il mai pot cere acum, in baza art 283 din cod muncii?
2) In februarie am nascut si cel de-al 2 lea copil. CCMNN nu era inca abrogat dar era denuntat. Pot solicita acest salariu in baza art 51 din CCMNN?

Va multumesc!
1. CCMN nu se abroga ...

2. Cererea pentru acordarea acelui ajutor de nastere trebuia sa fie facuta in termen de 6 luni de la data nasterii copilului.

3. Pentru 2011 nu exista CCMN, iar acordarea ajutorului de nastere se poate face numai daca este prevazuta in R.I., in c.i.m. sau in c.c.m. aplicabil angajatorului.
Va multumesc pentru raspuns.

Imi puteti spune va rog in ce articol sau lege este specificat termenul de 6 luni?
Art.268 alin.1 lit.e C.mun. ...Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.