Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

in cat timp de la nastere o angajata poate solicita ajutorul de nastere?
dupa cat timp se prescrie?
daca angajata nu a depus cerere la unitate, societatea e obligata sa il acorde?
multumesc
Termenul de prescriptie al actiunii in acest caz este de 6 luni si incepe sa curga de la data nasterii copilului.
Trebuie sa depuna cerere pentru acordarea acestui ajutor care se acorda potrivit art.51 lit.C din CCMN ... Societatea este obligata sa-l acorde.
si daca nu depune cerere in acesata perioada de 6 luni
nu sunt obligata sa il acord sa inteleg?
care e baza legala , va rog?
Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia - art.283 alin.1 lit.e C.mun.