avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

in cat timp de la nastere o angajata poate solicita ajutorul de nastere?
dupa cat timp se prescrie?
daca angajata nu a depus cerere la unitate, societatea e obligata sa il acorde?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:36, 11 Mai 2010
Termenul de prescriptie al actiunii in acest caz este de 6 luni si incepe sa curga de la data nasterii copilului.
Trebuie sa depuna cerere pentru acordarea acestui ajutor care se acorda potrivit art.51 lit.C din CCMN ... Societatea este obligata sa-l acorde.
si daca nu depune cerere in acesata perioada de 6 luni
nu sunt obligata sa il acord sa inteleg?
care e baza legala , va rog?
Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia - art.283 alin.1 lit.e C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul mediu pe unitate alessandra2 alessandra2 Buna ziua! Va deranjez cu privire la urmatoare situatie: 1) Am nascut in 2009 pe vremea cand CCMNN era in vigoare. Nu am facut cerere pentru salariul mediu pe ... (vezi toată discuția)
Termen de acordare premiu de nastere VBF VBF Buna ziua, Sotia mea, dupa ce a nascut, a depus la angajator cererea pentru acordarea premiului de nastere conform articolului 51 din CCM (2007-2010) si a ... (vezi toată discuția)
Neplata primei de nastere iarina10 iarina10 Buna ziua, As avea nevoie de cateva detalii in legatura cu neplata primei de nastere prevazuta in art. 51, alin.c din CCMUNN si cum singura solutie este sa dau ... (vezi toată discuția)