Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de acordare premiu de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de acordare premiu de nastere

Buna ziua,

Sotia mea, dupa ce a nascut, a depus la angajator cererea pentru acordarea premiului de nastere conform articolului 51 din CCM (2007-2010) si a primit numar de inregistrare.
Angajatorul a specificat ca el se va supune legii cu termenul de acordare.
De cateva luni nu i-a fost virat nici un ban si nu am gasit in lege specificat clar care este termenul legal in care angajatorul este obligat sa vireze acei bani.

Va multumesc
Buna seara
Eu n-am auzit de existenta unui asemenea premiu.
Puteti sa-mi spuneti si mie cum este reglementat ?
Este vorba despre ajutorul acordat mamelor pentru nastere - art.51 lit.c din CCMN.
Termen de acordare nu exista , insa in cazul refuzului platii acestui ajutor actiunea i instanta se depune in termen de 6 luni de zile de la data nasterii copilului - art.283 alin.1 lit.e C.mun.