Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile-bonuri motorina si taxi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile-bonuri motorina si taxi

cum inregistrez bonurile de motorina si bonurile de taxi in contabilitate?
Bonurile de taxi le centralizati intr-un decont. de cheltuieli aprobat de administrator,sunt deductibile din pc. de vedere fiscal si le inregistrati pe ct. 624-Ch .transport.
Bonurile de combustibil nu sunt deductibile fiscal,doar pentru ale scadea valoare din reg. de casa.
Inregistrarea motorinei achizitionate se face in baza bonului fiscal sau facturii si a notei de intrare receptie. NIR.
Bonurile de taxi se inregistreaza prin decon,t aprobat de CFP si conducator unitate.
Conform Codului fiscal si a normelor metodologice de aplicare:

Articolul 21 alineatul (4), litera t)
(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

t) in perioada 1 ianuarie 2011-31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, aflate in proprietatea sau in folosinta contribuabilului, cu exceptia situatiei in care vehiculele se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi.

Articolul 48 alineatul (7), litera l^1)
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:

“l^1) in perioada 1 ianuarie 2011 – 31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, cu exceptia situatiei in care vehiculele se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
3. vehiculele utilizate pentru inchirierea catre alte persoane, inclusiv pentru desfasurarea activitatii de instruire in cadrul scolilor de soferi.

ART. 145^1 Limitări speciale ale dreptului de deducere

(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor acestor vehicule şi nici taxa aferentă achiziţiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleaşi caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, cu excepţia vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază şi protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forţei de muncă;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către şcolile de şoferi, transmiterea folosinţei în cadrul unui contract de leasing financiar sau operaţional;
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.
(2) Prin achiziţie de vehicule, în sensul alin. (1), se înţelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziţia intracomunitară a vehiculului.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parţială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.
(4) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2011 inclusiv.
(5) În cazul vehiculelor exceptate potrivit alin. (1) se vor aplica regulile generale de deducere stabilite la art. 145 şi art. 146—147.

Daca va incadrati la exceptiile prevazute in Codul fiscal puteti inregistra combustibilul pe cheltuieli deductibile.

Valoarea bonurile fiscale emise de casele de marcat ale taxi-urilor sunt cheltieli deductibile doar prin inscrierea acestora intr-un unui decont de cheltuieli intocmit conform prevederilor Ordinului 3512/2008.

cum inregistrez bonurile de motorina si bonurile de taxi in contabilitate?

In contabilitate se inregistreaza toate cheltuielile ! Deductibilitatea lor nu are nici o legatura cu evidenta contabila, asa ca inregistrati toate cheltuielile !
La calculul impozitului dpe profit tineti cont de cele postate de colega Gabielle Monica
gigi47 a scris:

cum inregistrez bonurile de motorina si bonurile de taxi in contabilitate?

In contabilitate se inregistreaza toate cheltuielile ! Deductibilitatea lor nu are nici o legatura cu evidenta contabila, asa ca inregistrati toate cheltuielile !
La calculul impozitului dpe profit tineti cont de cele postate de colega Gabielle Monica

@gigi47

Raspunsul la ceea ce faceti Dvs. referire l-a primit deja de la colega noastra Iuliana Bontea. Eu nu am facut decat sa postez articolele din Codul fiscal care sa-l ajute sa inteleaga cum sta treaba cu cheltuielile deductibile si TVA-ul. Avea vreun rost sa mai repet si eu ceea ce era scris ? Cred ca nu. :)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal