Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

buna seara. as avea si eu o intrebare referitor la poprire. in urma cu aprox trei luni am primit de la doua banci la care am conturi, instiintari despre faptul ca mi s-au blocat diferite sume din conturi deoarece nu am platit la timp catre fisc impozitul pe activitati independente, eu fiind printre altele si taximetrist, PFA, am fost la fisc, am achitat suma pe care trebuia sa o achit si mi s-a eliberat o hartie cu care am fost apoi la banci pt a mi se debloca sumele respective. Una dintre banci mi-a pus la dispozitie imediat suma blocata, cealalta insa mi-a comunicat ca pt suma blocata au emis un ordin de plata iar banii s-au dus catre fisc. era normal sa faca acest lucru fara acordul meu? mentionez faptul ca acel cont este un cont in care achit un credit prin internet banking si figurez cu restante la acel credit.
unele banci acorda , altele nu....functie de politica pe care o au...
insa ideal ar fi sa solicitati finantelor sa va faca deblocarea...deoarece acum figurati pe plus
gelu_cr a scris:

buna seara. as avea si eu o intrebare referitor la poprire. in urma cu aprox trei luni am primit de la doua banci la care am conturi, instiintari despre faptul ca mi s-au blocat diferite sume din conturi deoarece nu am platit la timp catre fisc impozitul pe activitati independente, eu fiind printre altele si taximetrist, PFA, am fost la fisc, am achitat suma pe care trebuia sa o achit si mi s-a eliberat o hartie cu care am fost apoi la banci pt a mi se debloca sumele respective. Una dintre banci mi-a pus la dispozitie imediat suma blocata, cealalta insa mi-a comunicat ca pt suma blocata au emis un ordin de plata iar banii s-au dus catre fisc. era normal sa faca acest lucru fara acordul meu? mentionez faptul ca acel cont este un cont in care achit un credit prin internet banking si figurez cu restante la acel credit.

Banca este obligata sa vireze banii catre executorul Bugetar. Nu are nevoie de acordul dvs, este o obligatie legala.