avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

buna seara. as avea si eu o intrebare referitor la poprire. in urma cu aprox trei luni am primit de la doua banci la care am conturi, instiintari despre faptul ca mi s-au blocat diferite sume din conturi deoarece nu am platit la timp catre fisc impozitul pe activitati independente, eu fiind printre altele si taximetrist, PFA, am fost la fisc, am achitat suma pe care trebuia sa o achit si mi s-a eliberat o hartie cu care am fost apoi la banci pt a mi se debloca sumele respective. Una dintre banci mi-a pus la dispozitie imediat suma blocata, cealalta insa mi-a comunicat ca pt suma blocata au emis un ordin de plata iar banii s-au dus catre fisc. era normal sa faca acest lucru fara acordul meu? mentionez faptul ca acel cont este un cont in care achit un credit prin internet banking si figurez cu restante la acel credit.
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 14:15, 14 Octombrie 2011
unele banci acorda , altele nu....functie de politica pe care o au...
insa ideal ar fi sa solicitati finantelor sa va faca deblocarea...deoarece acum figurati pe plus
gelu_cr a scris:

buna seara. as avea si eu o intrebare referitor la poprire. in urma cu aprox trei luni am primit de la doua banci la care am conturi, instiintari despre faptul ca mi s-au blocat diferite sume din conturi deoarece nu am platit la timp catre fisc impozitul pe activitati independente, eu fiind printre altele si taximetrist, PFA, am fost la fisc, am achitat suma pe care trebuia sa o achit si mi s-a eliberat o hartie cu care am fost apoi la banci pt a mi se debloca sumele respective. Una dintre banci mi-a pus la dispozitie imediat suma blocata, cealalta insa mi-a comunicat ca pt suma blocata au emis un ordin de plata iar banii s-au dus catre fisc. era normal sa faca acest lucru fara acordul meu? mentionez faptul ca acel cont este un cont in care achit un credit prin internet banking si figurez cu restante la acel credit.


Banca este obligata sa vireze banii catre executorul Bugetar. Nu are nevoie de acordul dvs, este o obligatie legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutooor!!!!creanta fiscala /poprire contribuabilamarat contribuabilamarat Buna ziua,am o adresa de infiintare a popririi pe contul bancar de credit,de la Fisc,pt suma de 1200 ron.Am achitat fuguta 800 lei in contul bancii,eu stiind ... (vezi toată discuția)
Poprire dintr-un cont in care platesc rata la banca sebastian_rusu sebastian_rusu Am intarziat cu plata unor impozite (existand si o amenda auto, platita de fapt), motiv pentru care mi-a venit la serviciu poprire pe salariu si conturile pe ... (vezi toată discuția)
Poprire conturi bancare vulpoi vulpoi Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care o societate are contul blocat la banca unde isi desfasoara toate operatiunile bancare poate de schide un cont la ... (vezi toată discuția)