Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ocuparea unei functii cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ocuparea unei functii cu studii superioare

in 2009 am terminat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune fiind incadrata in functia de contabil cu studii medii . As vrea sa cunosc in baza caror acte normative pot ocupa o functie de economist (cu studii superioare). Multumesc
Postul sa existe in organigrama si sa fie vacant.
Desfasurati activitatea in institutie a statului sau in mediu privat ??
Institutiile statului fundamenteaza organigrama cu state de functii. Daca in statul de functii sunt prevazute functii de economist si sunt vacante, nici o problema. In privat, ......
sunt salariat la stat
Legea-Cadru nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice si HG nr. 286/2011 privind aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar.