avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa fiu incadrata, ca profesor?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa fiu incadrata, ca profesor?

Buna ziua!
Ajutati-ma, daca stiti raspunsul!
Dupa bacalaureat am terminat Scoala Postliceala de invatatori educatoare (3ani). am gard did.I. In iunie 2011 am obtiunut licenta in specializarea psihologie.(Sist I Bologna) + am facut modulul psihopedagogic niv.I.
Acum lucrez ca invatatoare.
Cum trebuie sa fiu incadrata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: simona_palade , utilizator 21:35, 12 Noiembrie 2011
La acest lucru m-am gândit si eu. Să întreb de la minister. Nimeni nu ştie nimic sigur . în judetul meu marea majoritate, e încadrat, ca profesor, dar în şcoala mea e altfel.
Si eu sunt absolventa de Lic.Pedagogic, cu Fac. de pedagogie si stiintele educatiei (3 ani) + Fac de drept (4 ani). Din septembrie am fost recunoscuta ca profesor in invatamantul primar, dar nu pentru ca am absolvit facultatea de 3 ani, ci s-a luat in considerare Fac. de drept. Deci, dvs. nu puteti fi incadrata ca profesor, indiferent de gradele pe care le aveti, atata timp cat ati terminat studii superioare de scurta durata. Poate daca faceti master .. dar nu-s sigura! Momentan ramaneti incadrata instituor II .
simona_palade a scris:

Si eu sunt absolventa de Lic.Pedagogic, cu Fac. de pedagogie si stiintele educatiei (3 ani) + Fac de drept (4 ani). Din septembrie am fost recunoscuta ca profesor in invatamantul primar, dar nu pentru ca am absolvit facultatea de 3 ani, ci s-a luat in considerare Fac. de drept. Deci, dvs. nu puteti fi incadrata ca profesor, indiferent de gradele pe care le aveti, atata timp cat ati terminat studii superioare de scurta durata. Poate daca faceti master .. dar nu-s sigura! Momentan ramaneti incadrata instituor II .


Gresit cap-coada!
1. DV. trebuia sa fiti incadrata profesor pe ordinul nr. 3235/2010 "Art. 1. (1) Condiţiile de ocupare a funcţiilor didactice de profesor în învăţământul preşcolar şi profesor pentru învăţământul primar sunt îndeplinite de absolvenţii cu diplomă ai ciclului I de studii universitare de licenţă cu specializarea „Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar”."

Pentru documentare, deschideti PDF-ul de la acest link: [ link extern ]
Situatiile sunt complet diferite, in sensul ca trebuie avute in vedere noile reglementari privind incadrarea absolventilor de studii superioare dupa data intrarii in vigoare a legii 1/2011, nu ca in cazul dv.

2. Studiile superioare de scurta durata sunt colegiile si institutul pedagogic, nicidecum ciclul I Bologna!
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
elena138, utilizator
De ce m-au incadrat profesor de abia acum, din moment ce ordinul este din 2010? Eu am absolvit Facultatea de psiholgie si stiintele educatiei in 2005 si am fost incadrata institutor 2. Apoi in 2006, absolvind Dreptul ... m-au incadrat institutor 1. Si de abia acum 2011, septembrie, profesor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare pe post cocaomis cocaomis buna ziua, sunt educatoare, nu am liceul pedagogic, ci liceul sanitar, dar am absolvit scoala postliceala pedagogica si facultatea de psiho-pedagogie . sunt ... (vezi toată discuția)
Profesor cu studii superioare de lunga durata sau de scurta durata? roxibeni roxibeni Am terminat Colegiul de Institutori-limba franceza, in 2004, iar acum in 2011 am absolvit Pedagogia invat. primar si prescolar, cu studii de licenta, si doresc ... (vezi toată discuția)
Incadrare ca profesor in invatamantul prescolar instil instil Buna ziua , va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de incadrarea ca profesor in invatamantul prescolar. Precizez ca am obtinut in anul 2002 diploma de ... (vezi toată discuția)