avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... referitor abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

referitor abuz in serviciu

va rog frumos daca se poate sa ma ajutati in lamurirea a doua aspecte:
1. fapta unui politist de a aplica o sanctiune nejustificata, anulata de instanta, poate fi incadrata ca ABUZ IN SERVICIU?
2. fapta unei persoane de a solicita in mod nejustificat interventia politiei pentru a se aplica o sanctiune unei alte persoane, unde se incadreaza?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: relu30 , utilizator 21:40, 14 Octombrie 2011
Buna seara
Punctual:
1. Da- depinde de caz
2. daca persoana a actionat in cun. de cauza ori nu.....o poate stabili doar organele de Politiei. Persoana respectiva poate face un denunt (daca vorbim de o infractiune), ...depinde de speta...
;)
1). Poate fi considerat ca 'abuz contra intereselor persoanelor". Politistul este un functionar public.. Vedeti disp.art.246 Cod penal
2). Poate fi interpretata ca "denunt calomnios" fapta ped. de disp. Codului penal:))
nu, vorbim de o contraventie pe legea 61
de ce anume sa depinda de caz odata ce procesul verbal al politistului a fost anulat in instanta ?:slap:
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
relu30, utilizator
nu cred ca poate fi vorba de denunt calomnios!
ma degraba cred ca poate fi incadrata tot pe legea 61:))
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
relu30, utilizator
relu30 a scris:

nu, vorbim de o contraventie pe legea 61
de ce anume sa depinda de caz odata ce procesul verbal al politistului a fost anulat in instanta ?:slap:


chiar daca sa anulat amenda,depinde ce scrie in sentinta.
daca scrie ca fapta nu exista si amenda
da a fost aplicata ilegal,plus inca cateva probe cu martori ca politistii au data amenda ``aiurea``,se incadreaza in penal
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2011
ion_iliescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu? ContSters88252 ContSters88252 buna ziua am fost citat la politie, unde mi s-a adus la cunostinta ca o persoana a formulat plangere penala impotriva mea pentru o ... (vezi toată discuția)
Amenda contravenþionalã conform legii nr. 61/1991 Caps Caps Bună ziua. Deşi speram să nu ajung niciodată într-o asemenea situaţie, iată că s-a întâmplat. În seara de 8 februarie am fost coborât din ... (vezi toată discuția)
Refuzul de a te legitima - consecinte lukisor lukisor Buna ziua, Am o intrebare...Un politist ti-a cerut legitimarea, tu sa refuzi acest lucrul in prima faza, dupa care revii si dai alte date (datele altei ... (vezi toată discuția)