Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... referitor abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

referitor abuz in serviciu

va rog frumos daca se poate sa ma ajutati in lamurirea a doua aspecte:
1. fapta unui politist de a aplica o sanctiune nejustificata, anulata de instanta, poate fi incadrata ca ABUZ IN SERVICIU?
2. fapta unei persoane de a solicita in mod nejustificat interventia politiei pentru a se aplica o sanctiune unei alte persoane, unde se incadreaza?
va multumesc!
Buna seara
Punctual:
1. Da- depinde de caz
2. daca persoana a actionat in cun. de cauza ori nu.....o poate stabili doar organele de Politiei. Persoana respectiva poate face un denunt (daca vorbim de o infractiune), ...depinde de speta...
;)
1). Poate fi considerat ca 'abuz contra intereselor persoanelor". Politistul este un functionar public.. Vedeti disp.art.246 Cod penal
2). Poate fi interpretata ca "denunt calomnios" fapta ped. de disp. Codului penal:))
nu, vorbim de o contraventie pe legea 61
de ce anume sa depinda de caz odata ce procesul verbal al politistului a fost anulat in instanta ?:slap:
relu30, utilizator
nu cred ca poate fi vorba de denunt calomnios!
ma degraba cred ca poate fi incadrata tot pe legea 61:))
relu30, utilizator
relu30 a scris:

nu, vorbim de o contraventie pe legea 61
de ce anume sa depinda de caz odata ce procesul verbal al politistului a fost anulat in instanta ?:slap:

chiar daca sa anulat amenda,depinde ce scrie in sentinta.
daca scrie ca fapta nu exista si amenda
da a fost aplicata ilegal,plus inca cateva probe cu martori ca politistii au data amenda ``aiurea``,se incadreaza in penal
ion_iliescu, utilizator