Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocati la...TV...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocati la...TV...

Am auzit un coleg avocat la TV ca persoanele vor fi condamnate pentru o infractiunea abrogata...calomnia...

Problema este ca acum multi neinitiati in drept vor crede asa ceva...si nu vor crede adevarul juridic...
Ce parere aveti cu privire la impactul care se va crea?

Este clar ca nimeni nu poate fi condamnat pentru calomnie in Romania...pentru ca nu se poate...
Aceasta este problema cu impactul...
Da, din acest motiv....

In general, intre CurteaConstitutionala si Inalta Curte de Casatie si Justitie exista o anumita lupta, o anumita contrarietate...
In acest caz a invins ICCJ deoarece instantele ordinare nu pot ignora acest recurs in interesul legii admis...sunt obligate sa respecte aceasta interpretare a legii...
Nu se mai poate obtine o condamnare pt insulta si calomnie si nici macar o amenda in penal, daca luati versiunea actualizata a Codului penal puteti observa ca aceste infractiuni sunt abrogate.
Cat despre avocatul care declara pe un post de televiziune ca nu s-au abrogat infractiunile sau si mai grav, ca amenintarea ar fi abrogata (asta e noua:))), stim cu totii ca din televiziune si internet nu obtinem cele mai bune informatii, ba chiar, aici gasim cele mai eronate raspunsuri. Nu e valabil numai cu privire la aceasa problema.
Am vazut demult ca sunteti silitoare si verificati care este adevarul juridic...

Problema cred eu, este ca in loc sa apara avocatii cu rezultate favorabile apar cei cu rezultate nefavorabile...cel putin in ultimul timp...
Nu ma refer neaparat la afirmatii facute aiurea...

Adica in prezent, daca clientul este arestat apare la TV, iar daca este pus in libertate nu mai apare la TV...
Televiziunea nu urmareste decat sa vanda, iar faptele bune sau oamenii competenti nu vand. Astfel, avocatii cu prea mult timp liber fac astfel de afirmatii si pe niciun "devorator" de televiziune nu il intereseaza daca cineva e nevinovat ci il intereseaza doar latura scandaloasa. Din aceste motive am renuntat sa ma uit la tv de ceva ani si nu simt lipsa niciunui canal de televiziune, mai trisez doar cu posturile discovery.
In urma cu vreo 3 ani televiziunea anunta ca inculpatii sunt arestati si ei tocmai se pregateau sa iasa...adia nu mai putea fi arestat...
Incep sa ma gandesc ca pentru avocat este mai bine sa ii fie arestat clientul decat sa iasa din arest...
In urma cam tot cu 3 ani mi-a fost frica sa nu se enerveze inculpatul si sa sparga camerele de luat vederi...din nou...ca le mai sparsese anterior...celor de la TV...

Romania nu seamana deloc cu SUA...
Cred ca nu rezultatul este important...
Aceasta este concluzia finala...