Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj

Va rog sa-mi spuneti daca este indreptatit sa primeasca indemnizatie de somaj o persoana care a terminat un masterat la zi la o universitate de stat imediat dupa terminarea facultatii (de inginer) la zi si nu a gasit loc de munca.

Va multumesc
1. Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca se inregistreaza la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire.
2. Dupa cele 60 de zile va primi timp de 6 luni o indemnizatie lunara de 250 lei.