Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

la un bloc cu trei scari la intabulare cum se intabuleaza spatiul de sub bloc fiecare scara cu spatiul pe care sta sau se imparte altcumva mentionez ca pe scara pe care stau este fier vechi ramas de la o fosta centrala au si celelalte scari drept la fier va multumesc
ce are intabularea cu fierul vechi...? Intabularea se face ca si un intreg, ca si cladire...insa fiecare proprietar are o cota de proprietate, numita cota parte indiviza de proprietate.Deci fiecare proprietar are cate o "bucatica" din cladire si daca fierul este al blocului, fiecare locatar ar avea o mica parte din el...In aceasta situatie, valorificarea ar trebui facuta cu acordul tuturor locatarilor...c-am complicat...aproape imposibil.
Tot spatiul se imparte la cota parte a fiecarui apartament.