avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarea problema. Sunt contabil intr-o institutir publica. Noi nu suntem platitori TVA.Daca executam o lucrare cu o firma platitoare de TVA ii decontam costul lucrarilor facturat cu TVA sau fara .V-asi ruga sa-mi transmiteti si actul normativ care reglementeaza aceasta ? Va multumesc din suflet. O zi placuta! Ivascanu Nicolita
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 17:13, 17 Septembrie 2008
ivascanu nicolita a scris:

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific urmatoarea problema. Sunt contabil intr-o institutir publica. Noi nu suntem platitori TVA.Daca executam o lucrare cu o firma platitoare de TVA ii decontam costul lucrarilor facturat cu TVA sau fara .V-asi ruga sa-mi transmiteti si actul normativ care reglementeaza aceasta ? Va multumesc din suflet. O zi placuta! Ivascanu Nicolita

Platiti factura cu TVA.
Codul Fiscal titlul VI Taxa pe valoarea adaugata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxare inversa sanducatanas sanducatanas S.R.L. cumpara grau pentru panificatie,Societatea este platitoare de TVA.Daca poate cineva sa-mi spuna cum fac inregistrarea in contabilitate avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Deducere tva dupa ce a fost anulat certificatul in scop de tva severinafeder severinafeder Buna ziua, Am urmatoarea speta Unei societati platitoare de tva i se anuleaza incepand cu 01.07 inregistrarea in scopuri de tva ca urmare a lipsei sumelor in ... (vezi toată discuția)
Decizie de declarare in inactivitate primite de la anaf albu.andrei1985 albu.andrei1985 Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema. Ca urmare a unei decizii de declarare in inactivitate primite de la ANAF incepamd cu data de ... (vezi toată discuția)