Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin avalizat

Rog sa imi spuna cineva ce inseamna bilet la ordin avalizat - in sensul ca garanteaza cu afacerea. In caz de neplata raspunde cu toate activele firmei? In caz de neplata este nevoie de proces sau se poate executa silit direct? Multumesc.
In acest moment nu imprumut bani. Care ar fi forma legala in care as putea sa o fac?
Intrebarea o pusesem pt ca analizam posibilitatea de a plasa ceva bani intr-un fond de investitii care investeste in bilete la ordin, cec-uri etc si vroiam sa imi dau seama cat e de riscant.