Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bilet la ordin avalizat in nume propriu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bilet la ordin avalizat in nume propriu

Buna ziua,
O sc are datorii catre firma mea si mi-a spus ca-mi va da un Bilet la ordin avalizat in nume propriu cu titlu executoriu, scadenta fiind in data de 4/11/13. Ma puteti ajuta cu un spat cum as putea sa-mi recuperez suma de bani mai repede. E ok cu Bilet la ordin avalizat in nume propriu cu titlu executoriu?
Multumesc,
Buna ziua,

Prin avalizat in nume propiru banuiesc ca vreti sa spuneti ca avalizat in nume propriu de catre asociat ori administrator.

In acest caz, e foarte bine ca biletul la ordin sa fie avalizat pentru ca in cazul in care firma nu va plateste sa va puteti indrepta si impotriva avalistului.

Procedura executarii silite e mai usoara si mai rapida in cazul unui BO decat in situatia in care e nevoie de o hotarare judecatoreasca, deci cereti acest instrument.

La scadenta, cereti plata acestuia, iar in urma refuzului bancii de a plati (daca va fi cazul) il puteti duce la un executor pentru executare silita.

Succes!
Dana Fatol, Avocat