Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare certificat de inmatriculare si placute de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare certificat de inmatriculare si placute de inmatriculare

:((Buna ziua, stiti cumva in cazul in care ti se retin placutele de inmatriculare si talonul pentru ca nu ai asigurare rca valabila ; , pentru a le recupera esti nevoit sa duci dovada ca ai platit amenda respectiva? sau doar asigurarea facuta si valabila? Va multumesc#-o
In mod normal doar asigurarea ca pentru asta ati fost sanctionat. Amenda intra in bugetul adm financiare si este treaba ei sa o urmareasca sa fie platita.
Adrian Tudor, Consultant asigurari
trebuie sa duci : proces verbal + dovada +copia chitantei de plata + copia asigurarii rca , e bine sa aveti la dvs si originalele in caz ca o sa vrea sa se uite peste ele.
Daca cel care a condus masina atunci cand i s-au ridicat numerele nu este proprietarul acesteia, exista vreo posibilitate de a recupera el numerele fara o imputernicire de la proprietar?
adrian07ch, utilizator