Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare auto RCA expirata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare auto RCA expirata

Buna seara tuturor,am o problema foarte mare va rog,pe data de 22 decembrie in raza comunei mele ,am fost oprit la un control de rutina si sa constatat ca asigurarea mea ERA EXPIRATA . :((.Pe cuvant de onoare ca nu stiam,nu ca as fi in necunostinta de cauza dar pur si simplu eu credeam ca este valabila pana in ianuarie .....in final domnu agent mi-a dat o amenda de 1000 de ron mia luat talonul masini si placutele de inmatriculare .
INCA CEVA
Masina este inmatriculata in franta iar talonul este barat adica numelemeu nu este acolo pe el eu am doar contract de vanzare cumparare.
Ce pot face ? o sa fiu nevoit sa platesc amenda obligat pentru a recupera actele?
asigurare pot face online 50euro pe o luna ....
daca ma duc cu acel contract+asigurare imi primesc actul si placutele ?

Astept un raspuns ,mersi frumos si scuze pentru problema aceasta sucita .o seara placuta !
Nu suntei obligat sa platiti amenda in schimb sunteti obligat sa va faceti asigurarea obligatorie RCA. Amenda o puteti plati cand doriti.

Cu asigurarea RCA va duceti la politie sa va recuperati certificatul de inmatriculare si placutele cu numere.