Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RCA EXPIRATA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RCA EXPIRATA

Buna ziua. Am si eu o problema, de fapt o nelamurire. Am fost opriti cu masina de catre organele de politie la un control de rutina. La acest control, am realizat (habar nu aveam) ca asigurarea era expirata in data de 7 iar ziua respectiva era in data de 8. Deci pentru o zi (nici macar o zi intreaga, ci mai exact 10 ore) ni s-a dat amenda, de care stiam conform codului penal, si ne-au fost retinute talonul si placutele. Intrebarea mea este, de talon stiam ca trebuie retinut, dar se retin si placutele? Tinand cont ca asigurarea nu era expirata de mult timp. Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
~ Conținut șters la cerere ~