avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am fost oprit de către poliție pentru un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am fost oprit de către poliție pentru un control ...

Buna ziua! Am fost oprit de către poliție pentru un control de rutina. In urma controlului s-a constatat că asigurarea RCA era expirata de 2 zile. Mi-a fost reținut certificatul de înmatriculare și plăcuțele mașinii.
Ce trebuie sa fac pentru a le recupera? Agentul de poliție spunea că trebuie sa merg cu mașina în rar.
Dar eu știu că seerge în rar doar pentru lipsa ITP sau alte defecțiuni tehnice.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 09:33, 7 August 2023
Nu e legea care credeti dvs., politia poate sa va retina in acelasi timp si certificatul de inmatriculare si placutele.
[ link extern ]
Da, mi-au oprit și numerele și certificatul. Întrebarea mea este ce pot face să le recuperez. Este suficient sa fac o asigurare noua și să mă prezint cu ea?
Problema este că mașină a fost cumpărată recent și abia pe 25 aveam programare la înmatriculare, am inscris-o la primărie și urma la poliție. Daca mă pot duce eu cu contractul vânzare ștampilat și semnat sau trebuie proprietarul din certificat


latka a scris:

Nu e legea care credeti dvs., politia poate sa va retina in acelasi timp si certificatul de inmatriculare si placutele.
[ link extern ]

Nu, RCA se face pe numele dvs, mergeti cu contractul stampilat la primarie, dovada ca aveti rol fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare auto rca expirata Alinsaban Alinsaban Buna seara tuturor,am o problema foarte mare va rog,pe data de 22 decembrie in raza comunei mele ,am fost oprit la un control de rutina si sa constatat ca ... (vezi toată discuția)
Permis auto Catalina Mia Catalina Mia Am permis de italia de 5 ani iar in romania am luat o singura amenda pentru nepurtarea centuri iar acum mai oprit organele de politie pentru verificare masini ... (vezi toată discuția)
Buna ziua astazi m-a oprit poliția și aveam asigurarea expirată ... Yzabellaa Yzabellaa Buna ziua astazi ma oprit poliția și aveam asigurarea expirată și misa oprit certificatul de la masina si numerele si am primit amenda pentru redobandirea ... (vezi toată discuția)