Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua! Am o problema privind dezbaterea mostenirii daca ma poate ajuta cineva.
Parintii mei au decedat amandoi,tatal acum doi ani si mama acum un an.In familia tatalui sunt doi frati,tata decedat si un frate in viata.Parintii tatalui au decedat acum multi ani dar fratele tatalui nu a vrut sa dezbata mostenirea ca sa nu imparta pamantul cu tata,fratele tatalui avand asupra sa si Titlul de proprietate al bunicului meu.Fratele tatalui are o casa construita pe pamantul bunicului dar nu are acte pe numele lui.Acum vrea sa faca acte pe casa unui copil al sau dar nu poate fara dezbaterea mostenirii.Intrebarea mea este daca eu si sora mea putem participa la dezbaterea mostenirii tatalui nostru si daca avem aceleasi drepturi ca si tatal nostru decedat,si daca avem dreptul si la un procent din locuinta sau doar la pamantul care este trecut pe titlu. Va multumesc anticipat.
Nu ati precizat daca acea casa este inscrisa in evidentele primariei si se plateste impozit ,pe numele cui si de cand.Pentru a face parte din masa succesorala, trebuiesa obtineti acte pentru acea casa.Regula e ca mostenirea se accepta expres sau tacit in termen de 6 luni de la deces.Dvs. veniti la mostenirea bunicului prin reprezentarea tatalui.Primul pas e sa va adresati notarului ultimului domiciliul al bunicului si daca nu va intelegeti cu unchiul, veti merge la instanta cu incheierea pe care o va emite notarul.