avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plangere penala violare proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plangere penala violare proprietate privata

Urmând sfaturile primite pe forum de la dvs. am depus o plângere penala la politie.

Va reamintesc ca proprietatea privata a fost violata. Un ha de pădure a fost arat fără avizul și cunoștința mea.

In aceasta afacere a fost implicat și primarul localității care inițial mi-a propus 500 Kg de grâu la hectar.

Când l-am acuzat ca mi-a încălcat proprietatea, a negat ca ar fi implicat.

Ca urmare a plângerii penale politia l-a identificat, bineînțeles, pe tractorist.
Politia a încercat sa ne aranjeze o întâlnire pentru a rezolva conflictul” pe cale amiabila”. Am înțeles ca pedeapsa ar fi privarea de libertate.

Întrebarea mea este:
Se pot cere despăgubiri materiale și morale pe cale legala?
Sau nu exista decât privarea de libertate?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 13:23, 17 Octombrie 2011
Deocamdata nu se poate discuta mai mult decat ca acelei plangeri penale i se va da curs in sensul ca se va constitui un dosar de cercetare penala unde se vor face acte premergatoare. Daca invinuitii vor fi gasiti vinovati organul de cercetare penala va propune procurorului de caz ca acestia sa fie judecati. Procurorul de caz va dispune prin rechizitoriu ca dosarul respectiv sa fie trimis la instanta de judecata. Acolo partea vatamata se poate constitui parte civila prin, in aceasta calitate putand sa solicite despagubiri( materiale si moprale!).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violare proprietate privata sorinflorentin sorinflorentin Repet problema de anul trecut. Deci 1ha din proprietatea privata mi-a fost arat fără a mi se cere avizul. In actele de proprietate (titlul de propietate) ... (vezi toată discuția)
Violarea proprietatii private sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Sunt proprietarul a 11 ha de pădure. Acum câteva zile (10 zile) am aflat de la pădurar ca un hectar din padure a fost arat de către primarul ... (vezi toată discuția)
Fotocopie dosar lilicrin lilicrin se poate solicita o fotocopie dupa dosar daca este inca in faza de cercetare si se afla la Parchet? (vezi toată discuția)