Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... comtetenta materiala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

comtetenta materiala

care este suma maxima) pentru care o instanta penala (judecatorie) este competenta sa judece in prima instanta??? multumesc...
Competența instanței penale nu este ghidată de prejudiciu, ci de infracțiunea săvârșită.
Este util, deci, să ne spuneți ce infracțiune judecă respectiva instanță.

Cu stimă.
ideea e urmatoarea: instanta de la judecatorie s-a pronuntat pe partea penala dar si civila cu toate ca prejudiciul era de peste 500.000 ron....o delapidare, nu ar trebui sa disjunga ...si daca o disjunge....fiind o actiune contra patrimoniului....influenteaza si partea penala?!?!? deci pe cale logica ar trebui sa se judece in prima instanta de tribunal.....corect?!?!
Nu este dupa logica....vedeti art. 27 alin. 2 C. pr. pen si veti constata ca printre infractiunile care se judeca in prima instanta de tribunal nu se mentioneaza si delapidarea in varianta agravata. Inselaciunea care a produs consecinte deosebit de grave ( adica o paguba de peste 200.000 lei) , da se judeca de tribunal in prima instanta .