Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot infiinta o firma avnd in vedere ca am antecedente ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot infiinta o firma avnd in vedere ca am antecedente penale?

Buna!
Intrebarea mea este: Avand in vedere ca am dosar penal pentru conducere sub inf. bauturilor alcoolice este posibil sa infiintez o firma pe numele meu? Sentinta este de 7 luni cu suspendare si 2 ani si 7 luni perioada de incecare.
Va multumesc anticipat. O zi buna!
Da puteti infiinta firma, infractiunea pt care ati fost condamnat nu este dintre acelea care duc la imposibilitatea detinerii calitatii de asociat sau administrator intr-o firma ( delapidare, gestiune frauduloasa, fals, uz de fals s.a.).
da, puteti infiinta o firma.
si in cazul in care sunt studenta am aceleasi facilititati? iar in privinta fondurilor europene?se pot accesa in cazul meu?
Va multumesc!