Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Neplata drepturilor de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Neplata drepturilor de autor

Buna ziua. Am incheiat in anul 2009 un contract de editare pentru o carte care preciza ca plata dreptului de autor se face semetrial. In anul 2010 am primit o singura transa. Anul acesta nu mi s-a facut nici o plata iar cei de la editura nici macar nu imi raspund la telefon.Ce demersuri as putea face? Cat ar costa? Mentionez ca in contract este stipulat ca orice intarziere la plata aduce penalitati.
Buna ziua,

Aveti impresia ca trebuie sa va traga cineva de maneca sa va dea banii?
Faceti o somatie, in care sa invocati clauza/clauzele penalizatoare din contract, trimisa prin posta cu confirmare de primire.
In caz ca nu aveti nicio reactie, nu aveti decat calea cea dreapta a instantei din jurisdictia in care se afla editura.
Puteti sa cautati pentru documentare si in jurisprudenta Curtilor de Apel din tara sau din Bucuresti (pe site-urile acestora).

Problema este sa fiti sigur de clauzele contractuale.
Ceele bune!