Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... debitor in insolventa, ce sanse am sa ma inscriu la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

debitor in insolventa, ce sanse am sa ma inscriu la masa credala?

Buna ziua,

Am un debitor caruia i-am distribuit marfa in 2010. Tocmai am aflat ca a intrat in insolventa prin august 2011. Am luat legatura cu lichidatorul, si mi-a spus ca omul n-a vrut sa predea actele, nu-l mai gaseste, si ca termenul de depunere cerere creanta a fost in august. Mi-a zis sa fac o cerere de repunere in termen si cerere de inscriere la masa credala...si sa vad ce v-a dispune judecatorul.

Am vreo sansa daca fac aceasta cerere de repunere in termen? sau imi dau banii degeaba.
Cat costa cererea de repunere? si fac intai aceasta cerere, vad daca se aproba, sau fac ambele cereri in una singura?!
Pot sa-mi scot aceasta firma din contabilitate pe baza hotararii de insolventa, chiar daca nu m-am inscris la masa credala?
Multumesc!
puteti depune declaratia de admitere a creantei. oricum banii nu ii veti putea recuperain aceste conditii insa prin inchiderea procedurii de insolventa veti putea recupera TVA iar restul sumei facturate devine pierdere deductibila.
multumesc pt efortul de a-mi raspunde, chestiunea aceasta o stiam, eu intrebam altceva:
- sunt sanse sa mi se aprobe cererea de repunere in termen? (din experienta dv.)
- repunerea aceasta o cer in aceeasi cerere in care cer si admiterea la masa credala?
- cu cat le timbrez?
- poti recupera TVA pe baza unei hot de incheiere a proc. insolv. la care nu te-ai inscris?!
-sanse exista din moment ce nu ati fost notificat de catre lichidator;
- da;
- 120 ron + 3 ron tj
- nu puteti, de aceea trebuie sa va inscrieti la masa credala ca sa puteti recupera TVA.
- nu am fost notificati, pe motiv, spune lichidatorul, ca notificarea s-a facut prin buletinul insolventei, si administratorul firmei respective, nu i-a predat actele firmei in insolventa.

Va multumesc frumos dl. av. Mihai Costache!!!