Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte pierdute
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte pierdute

mi-am pierdut astazi actele-buletin de indentitate,permis auto,talon masina...care este primul pas? si apoi??

multumesc
Primul pas este sa va refaceti Cartea de identitate dar va trebui sa aveti un document cu fotografie de data recentă, pentru certificarea identităţii sau un martor care sa dea o declaratie ca sunteti cine pretindeti ca sunteti.
Va prezentati la SPCLEP pe raza caruia locuiti si solicitati eliberarea unei noi CI, cu motivul Pierdere avand cu dvs. urmatoarele:

- certificat nastere, original + copie
- certificat casatorie (daca este cazul), original + copie
- sentinta divort (daca este cazul), original + copie
- act spatiu, original + copie
- 2 taxe, 7 lei si 4 lei platite la Servicul Impozite si Taxe
- pasaportul, cartea de alegator, diploma de bacalureat sau de licenta - orice act cu poza detineti.

Daca nu aveti, se vor face verificari in baza de date locala si actele va vor fi primite oricum.
Dupa ce intrati in posesia CI, va puteti depune actele pentru eliberarea unui nou permis si a unui nou certificat de inmatriculare.

Eventual reveniti cu intrebari dupa ce va luati noua CI :)