avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte pierdute
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte pierdute

mi-am pierdut astazi actele-buletin de indentitate,permis auto,talon masina...care este primul pas? si apoi??

multumesc
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 21:05, 17 Octombrie 2011
Primul pas este sa va refaceti Cartea de identitate dar va trebui sa aveti un document cu fotografie de data recentă, pentru certificarea identităţii sau un martor care sa dea o declaratie ca sunteti cine pretindeti ca sunteti.
Va prezentati la SPCLEP pe raza caruia locuiti si solicitati eliberarea unei noi CI, cu motivul Pierdere avand cu dvs. urmatoarele:

- certificat nastere, original + copie
- certificat casatorie (daca este cazul), original + copie
- sentinta divort (daca este cazul), original + copie
- act spatiu, original + copie
- 2 taxe, 7 lei si 4 lei platite la Servicul Impozite si Taxe
- pasaportul, cartea de alegator, diploma de bacalureat sau de licenta - orice act cu poza detineti.

Daca nu aveti, se vor face verificari in baza de date locala si actele va vor fi primite oricum.
Dupa ce intrati in posesia CI, va puteti depune actele pentru eliberarea unui nou permis si a unui nou certificat de inmatriculare.

Eventual reveniti cu intrebari dupa ce va luati noua CI :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin pierdut dubstep dubstep Buna ziua ! Daca mi-am pierdut buletinul , cand m-a duc s-a il fac din nou , trebuie s-a platesc vreo amenda ceva ? Multi zic ca nu , altii ca da .. numai ... (vezi toată discuția)
Acte pierdute monik780401 monik780401 Am reusit ,,performanta\" de a ramane fara portmoneu. Aveam in el cartea de identitate si permisul de conducere, pe langa altele (bani, carduri,etc). Unde ... (vezi toată discuția)
a pierdut cartea de identitate si certificatul de nastere! cum poate scoate obtine alte acte? ContSters86219 ContSters86219 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a obtine certificat de nastere si CI in cazul pierderii acestora? va multumesc! (vezi toată discuția)