Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin pierdut

Buna ziua ! Daca mi-am pierdut buletinul , cand m-a duc s-a il fac din nou , trebuie s-a platesc vreo amenda ceva ? Multi zic ca nu , altii ca da .. numai inteleg nimic :|

ps : si cand il fac , fac din nou poza ? multumesc
Cele mai multe servicii publice nu mai aplica astfel de amenzi.
Dureaza un pic procedura, dat fiind faptul ca nu il predati pe cel vechi ci il declarati pierdut.
In ce priveste poza .... da, vi se face poza actuala la momentul eliberarii noii cart de identitate.
acte necesare pt solicitare CI in cazul furtului, pierderii, distrugerii:

* Cerere tip (de la serviciul evidenta populatiei, cu ghiseu in incinta sectiei de politie de care apartineti) pentru eliberarea cartii de identitate
* Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort (original si copie)
* Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
* Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
* Dovada eliberata de Biroul Politiei Judiciare, in cazul furtului
* Declaratia de pierdere, in caz de pierdere
* Document cu fotografie (legitimatie, pasaport, permis de conducere) pentru stabilirea identitatii (original si copie)
* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
* In cazul in care solicitantul nu poate prezenta certificatele de stare civila originale sau actul de spatiu cu care face dovada spatiului de locuit asigurat, sunt necesare patru fotografii tip act de identitate (30 x 40 mm, cu banda alba de 7 mm in partea de jos a fotografiei)
* Timbru fiscal 4 lei

nu cred ca platiti amenda

nu se plateste amenda