Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECL 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECL 390

Buna ziua,
Rog lamurire pentru rezolvarea urmatoarei probleme....am facturat in urma cu 3 luni
marfa la un client extern UE am declarat in DECL 390 livrari si DEC 300 rd 1.
In septembrie am acordat discount pentru marfa facturata in urma cu 3 luni....in decl 390 discountul se declara la servicii sau la livrari.
Discount-urile aferente unor livrari intracomunitare efectuate anterior se declara in D300 aferenta lunii in care s-au acordat, tot la randul 1 dar cu semnul "-" (cu alte cuvinte, in cazul de fata, discountul acordat in septembrie se scade din totatul livrarilor intracomunitare efectuate in luna septembrie). Drept urmare in D390 aferent operatiunilor efectuate in septembrie, la livrari intracomunitare, se trec sumele totale aferente livrarilor intracomunitare (inclusiv discount-urile acordate in acea luna) efectuate catre fiecare client, iar totalul livrarilor intracomunitare din D390 ar trebui sa bata cu cel de la randul 1 din D300 pentru luna in cauza.
Atentie, pentru discount-uri nu trebuie depusa rectificativa la D390!
a_bogdan, utilizator