Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxe pt administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxe pt administrator

Buna ziua as vrea sa aflu ce taxe plateste un administrator si femeia de serviciu care sunt pensionari si au conventie deoarece noi in bloc ne-am trezit la plata din septembrie cu o suma care apare ca taxe la conventia incheiata pt administrator si femeia de serviciu pe perioada ianuarie-august 2011 pt c.a.s,somaj si altele.Administratorul zice ca el a platit impozitul pe venit in fiecare luna iar acum i-au fost solicitate si alte taxe de la administratie.
daca "i-au fost solicitate" cereti-i sa va arate chitantele cu care le-a achitat
Impozitul pe venit si contributiile sociale, pentru veniturile realizate prin conventii sunt aproape la fel de mari ca si pentru contractele individuale de munca. Daca o persoana ia "in mana" de la asociatie 500 lei, asociatia trebuie sa vireze la stat 250-350 lei, asa ca pe lista de plata se va repartiza 750-850 lei.
paunrodicagabriela a scris:

Buna ziua as vrea sa aflu ce taxe plateste un administrator si femeia de serviciu care sunt pensionari si au conventie deoarece noi in bloc ne-am trezit la plata din septembrie cu o suma care apare ca taxe la conventia incheiata pt administrator si femeia de serviciu pe perioada ianuarie-august 2011 pt c.a.s,somaj si altele.Administratorul zice ca el a platit impozitul pe venit in fiecare luna iar acum i-au fost solicitate si alte taxe de la administratie.

Pentru venitul din conventii civile obtinut de catre pensionari se plateste 16% impozit si 5.5% sanatate.
Asociatia era obligata sa plateasca impozitul pe venit total sau partial (10%) in functie de optiunea aleasa.
Astfel, obligatia pensoanelor in cauza era de a plati diferenta de impozit(daca era cazul) si contributia la sanatate.
Dar aceasta obligatie nu o poate pune in sarcina asociatiei. Este o obligatie proprie, personala.

Mai mult de atat, administratorul realizeaza un abuz in serviciu acum, practic el isi mareste retributia fara a exista o decizie a comitetului executiv in acest sens.

PS. Nici administratorul si nici femeia de serviciu nu pot fi angajati cu conventie civila( nici inainte nu era legal acest lucru). In caz de control veti fi sanctionati cu amenzi.