Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anunt important: ANAF restrictioneaza in perioada ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anunt important: ANAF restrictioneaza in perioada 24-25 octombrie serviciul online prin care firmele pot accesa dosarul fiscal

Pentru a putea asigura depunerea declaraţiilor electronice pe portalul ANAF, suntem nevoiţi să restricţionăm accesul la "spaţiul privat al contribuabilului" in perioada 24-25 octombrie. Prin urmare, in această perioadă, "Dosar Fiscal" şi "Istoric declaraţii 318" nu vor fi accesibile. Ne cerem scuze pentru neplăcerile cauzate. Lucrăm pentru ameliorarea performanţelor tehnice

[ link extern ]

Agentia Nationala de Administrare Fiscala restrictioneaza accesul la meniul "spatiul privat al contribuabilului" de pe portalul ANAF in perioada 24-25 octombrie, informeaza institutia printr-un anunt postat pe pagina sa de internet. Meniul iti permitea sa iti vizualizezi online dosarul fiscal, dar si istoricul declaratiilor fiscale depuse.

Potrivit Fiscului, masura este necesara pentru a putea asigura depunerea declaratiilor electronice pe portalul ANAF in perioada mentionata.

“Spatiul privat al contribuabilului” este o facilitate existenta pe portalul ANAF, disponibila celor care detin un certificat digital inregistrat la Fisc pentru depunerea online a declaratiilor fiscale. Prin intermediul acestei aplicatii, contribuabilii au acces la propriul dosar fiscal si pot sa afle informatii despre vectorul fiscal (obligatiile fiscale pentru care sunt inregistrati si datele de raportare).

De asemenea, cu ajutorul acestui serviciul online, contribuabilii pot vizualiza situatiile declaratiilor fiscale depuse si pot chiar genera copii pentru oricare dintre aceste declaratii. In plus, aplicatia permite si vizualizarea situatiei sintetice a unui contribuabil, unde sunt afisate informatii referitoare obligatiile de plata restante.

Serviciul ANAF care faciliteaza accesul online la dosarul contribuabilului functioneaza pe calculatoarele cu sistem de operare Windows.

www.avocatnet.ro/content/art...
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal